hotelarze.pl   hotel.pl
  Turystyka   Hotelarstwo    Gastronomia Dzisiaj:  English  
HOTELARSTWO
Hotel
Marketing i sprzedaż
 
GASTRONOMIA
Gastronomia
Kelnerstwo
Kuchnia
Urządzenia gastronomiczne
 
TURYSTYKA
Turystyka
 
KSIĘGARNIA
Zapraszamy do księgarni
 
Pomoce naukowe-hotelarstwo
Hotelarz online - testy dla hotelarzy
Zadania praktyczne dla hotelarzy
Zadania i testy egzaminacyjne
DLA NAUCZYCIELI
Praktyki, Staże

Pomoce naukowe-gastronomia
Hotelarz online -testy z gastronomii
 
Pomoce naukowe-turystyka
Hotelarz online - testy z turystyki
Zadania praktyczne
Zadania i testy egzaminacyjne  
PRZEPISY PRAWNE
dot. obiektów hotelarskich
dot. ochrony przeciwpożarowej
prawo żywnościowe
 
KONFERENCJE, KONKURSY
Konferencje, szkolenia ...
Relacje z konkursów
 
TARGI
Targi turystyczne
Relacje z targów
 
ORGANIZACJE BRANŻOWE
Organizacje turystyczne
Organizacje kucharzy
 
EKSPERCI
Hotelarstwo
Gastronomia
ARCHIWUM WIADOMOŚCI
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
 

Jeśli pragniesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie - podaj swój

 adres e-mail



Zapisz się
Wypisz się


Jeden z zaledwie czterech 7-gwiazdkowych hoteli na świecie The Beijing 7-star Morgan Plaza został oddany gościom tuż przed otwarciem Olimpiady w Pekinie. Goście zatrzymujący się w tym 48-piętrowym hotelu mają do dyspozycji teren o powierzchni prawie 10 ha, gdzie mogą znaleźć centra handlowe, modne apartamenty, najlepszą na świecie restaurację japońską, a nawet świątynię.

Liniowiec marzeń Queen Victoria - powstała w 2007 r., ale zanim to się stało, zbierano opinie osób podróżujących Queen Elizabeth i Queen Mary. To dwie siostry Viktorii - wszystkie należą do eleganckiej linii Cunard. Na statku o długości 294 metrów, szerokości 32 metrów i wysokości 55 metrów, znajduje się m.in.: okazałe lobby z dziełami sztuki, 8 restauracji i barów, kluby nocne, sale klubowe, teatr, kino, kasyno. Jest też SPA, fitness center, baseny i jacuzzi. Wszystko w pięknych, stylowych wnętrzach, które mają zapewnić jak najwyższą jakość wypoczynku. Na wycieczkowcu są atrakcje niespotykane na innych liniowcach, m.in. prywatne loże w trzypiętrowym Royal Court Theatre, pierwsze na świecie pływające muzeum, dwupiętrowa biblioteka z drewnianą boazerią, sześcioma tysiącami wolumenów z całego świata oraz pięknymi spiralnymi schodami, konserwatorium w stylu kolonialnym z fontanną tonącą w zieleni i ruchomym szklanym dachem, trasa do joggingu czy sekretna wiktoriańska alkowa. Na pokład liniowiec zabiera 2 tys. pasażerów. Oddaje im do dyspozycji ponad 1000 kabin. O ich komfort dba załoga licząca 900 osób. Najtańszy bilet na rejs kosztuje niecałe 1000 euro, najdroższy, np. dookoła świata, kosztuje ok. 8 tys. euro.

Podstawowym wskaźnikiem w hotelarstwie są zrealizowane, dzienne obroty każdego wybudowanego pokoju. RevPar jest otrzymywany z iloczynu współczynnika wynajmu pokoi (frekwencja = liczba sprzedanych pokojonocy / liczba pokoi x 100 %) i średniej ceny za pokój (ADR).
uwaga: RevPAR nie bierze pod uwagę dochodów z innych usług hotelu, takich jak restauracje, spa, przystanie, kasyna itp. Przykład:

- średnia frekwencja : 50,76%
- średnia cena w złotych za dobę
  hotelową: 237,83 zł,
- wskaźnik REVPAR wynosi: 120,73zł
 

Punkt rentowności działalności hotelarskiej (Lmin) - jest to minimalna liczba miejsc noclegowych lub pokoi jaką należy sprzedać, aby zapewnić pokrycie kosztów
Lmin = Ks/(c-kz)
Ks-całkowite koszty stałe; c-cena pokoju lub miejsca noclegowego; kz -jednostkowe koszty zmienne przypadające na jedno miejsce noclegowe lub pokój

Hotspot - to otwarty i dostępny publicznie punkt dostępu, umożliwiający dostęp do Internetu za pomocą sieci bezprzewodowej (WiFi). Hotspoty najczęściej instalowane są hotelach, restauracjach, centrach handlowych, na lotniskach, dworcach, szpitalach i uczelniach. Dzięki nim posiadacze przenośnych komputerów wyposażonych w kartę sieciową standardu 802.11 mogą podłączyć się do Internetu. Czasami usługa taka jest bezpłatna.

Marketing - najważniejszy cel:  dotarcie z właściwym komunikatem do właściwych osób za najniższą cenę.

M-Marketing (mobile marketing) - są to wszystkie formy realizacji strategii komunikacyjnych, wynikających z planu marketingowego, przy pomocy telefonu komórkowego i z wykorzystaniem jego możliwości. Do narzędzi M-Marketingu należą SMS-y, MMS-y i EMS-y - wiadomość głosowa, przetworzona elektronicznie. Usługi te zrobiły błyskotliwą karierę i są obecnie najchętniej wykorzystywane, głównie ze względu na swą prostotę i niskie koszty. M-Marketing można zastosować w serwisach informacyjnych, w konkursach konsumenckich czy w głosowaniu w konkursach.

Event - wydarzenie,  spotkanie (towarzyskie, mecz), zawody.
Event - rozumiemy jako każdą formę wydarzenia typu handlowego albo promocyjnego  o charakterze bardziej masowym, jak np. koncert.
Najważniejsze elementy dobrego eventu to: oryginalność, odwaga pomysłu i spójność projektu z komunikacją marki.

non-event - fiasko

KUCHNIA

Nowe sposoby gotowania

Zbigniew Kurleto


Jeżeli macie Państwo pytania - proszę o kontakt
e-mail

Od chwili wejścia do polskiej gastronomii pieców konwekcyjno-parowych otworzyły się nowe możliwości gotowania. Oczywiście one nie całkiem są nowymi, ponieważ znano je od dawna, ale trudności techniczne i czas który zabierały kucharzowi powodowało że stosowane były rzadko .

Są to gotowanie na parze, gotowanie vario (czyli nisko temperaturowe ) i gotowanie w delcie ( czyli gotowanie w różnicy temperatur ) .

Naturalnie pozostaje metoda tradycyjnego gotowania najczęściej zresztą stosowana. Jak każdy wie, gotowanie tradycyjne powoduje duże straty żywieniowe, co spowodowane jest zjawiskiem osmozy czyli przenikania i wypłukiwaniem minerałów i innych wartości żywieniowych do środowiska wodnego. Kolejnym bardzo istotnym punktem w tym gotowaniu jest czas który jest niezbędny do ugotowania. Należy pamiętać, że jest on zależny od stosowanego produktu. I rada dla tych co gotują w sposób tradycyjny - powinni dobierać czas optymalnie, jeśli chcą siebie i innych żywić racjonalnie i w miarę zdrowo. Jednak ze swej strony proponowałbym zapoznać się z nowymi technikami gotowania, ponieważ to one wprowadzają możliwości racjonalnego odżywiania.

Zatem powróćmy do nowych technik gotowania o których już wspominałem a które dziś już powinny być powszechne .

Gotowanie na Parze:
dziś piece konwekcyjno-parowe dają możliwości gotowania w środowisku czysto nasyconej pary wodnej o wartości 100% i sterowaniu temperaturą wewnątrz komory. Gotowanie to w wersji zasadniczej odbywa się w temperaturze 100oC. W tych warunkach klimatycznych można gotować wszystkie produkty począwszy od warzyw, mięs, ryb, a skończywszy na produktach mącznych czy strączkowych.
W wyniku zastosowania gotowania na parze :

  • ograniczamy degradację witamin, skracamy czas gotowania, gdyż para ma właściwości wnikania w głąb produktu

  • eliminujemy proces wypłukiwania minerałów i innych składników żywieniowych z produktów poddanych obróbce termicznej.

  • ograniczamy straty wagowe surowca, czyli wprowadzamy w naszej działalności gastronomicznej oszczędności. Obliczono, że rentowność lokalu podnosi się o około 20%. Odchylenia od tej wielkości procentowej są zależne od ilości gotowanych produktów .

Bardzo ważną rzeczą w gotowaniu na parze jest aby używać odpowiednich pojemników do pieców powszechnie nazywanych GN. Do gotowania warzyw stosujemy pojemniki GN perforowane (dziurkowane),  do mięsa czy ryb powinny być to ruszty, natomiast jeśli gotujemy produkty mączne lub strączkowe to wykorzystujemy pojemniki GN pełne głębokie do 65 mm.

Aby odpowiednio ugotować produkty tzw. suche czyli ryż, kasze, groch, fasole, makarony  należy je gotować w zasadzie w sposób tradycyjny, ponieważ ze środowiska pary wodnej nie są one w stanie w chłonąć odpowiedniej ilości wilgoci. Czyli gotujemy w sposób następujący: do pojemnika GN wlewamy wodę w proporcjach przewidzianych w przepisie, solimy ją, wkładamy czujnik-sondę, który nastawiamy na temperaturę 100oC. Po zagotowaniu się wody wsypujemy produkt gotując go do miękkości. Wszystkie te wskazówki pomogą państwu gotować zdrowo, nowocześnie, oszczędnie i ze świadomością , że zgodnie z światowymi trendami.

Gotowanie Vario:
ma szczególne zastosowanie w różnego rodzaju dietach i wtedy gdy chcemy osiągnąć szczególną delikatność produktu.

Gotowanie to powszechnie nazywane gotowaniem nisko temperaturowym. Co to oznacza ?. Jest to gotowanie w temperaturze poniżej temperatury 100oC najlepiej w 85oC-95oC w warunkach klimatu komory pełnego nasycenia pary wodnej .

W wyniku tego gotowania uzyskujemy wyjątkowo delikatne mięso i ryby. Wyróżniają się one delikatnością, soczystością, zachowaniem struktury tkanki, niskimi stratami wagowymi oraz nie następuje wyciek osocza z mięsa .

Jeśli chodzi o wartości żywieniowe to badania dowodzą, że prawie w 100% zachowujemy białka ,sole mineralne, witaminy i tylko około 5% strat następuje w utracie wody .W technice tej stosuje się wszystkie te wskazówki które zawarłem w opisie gotowania na parze, jedynie temperatury powinny być zachowane o których wspominałem. Technika ta stosowana jest głównie do gotowania ryb i mięs .Daje ona możliwości prowadzenia karty dietetycznej w restauracji, urozmaica dietę w zakładach żywienia zamkniętego (szpitale, domy opieki ) ale i w zakładach produkcyjno-garmażeryjnych powodując poszerzenie asortymentu produkcji a zarazem wprowadza oszczędności surowca (wsad w recepturę).


Gotowanie w Delcie:
obejmuje ono głównie gotowanie dużych elementów takich jak szynki, udźce, ćwiartki, łopatki, duże rolady.

Gotowanie w delcie to gotowanie w różnicy temperatur między temperaturą komory a temperaturą rdzenia. Jest zależne od rodzaju mięsa i jego przygotowania oraz od gatunku z jakiego przygotowujemy produkt.

I tak szynki peklowane mają inne parametry od szynek surowych i jeszcze inne temperatury mamy w przypadku szynek podwędzanych. Różnica jest też w przypadku gatunku mięsa - i tak wieprzowina ma inną od cielęciny, a jeszcze inną od baraniny, drobiu, czy dziczyzny. Wszystkie te produkty można sporządzać w tej technice. Osiągają one wyjątkowe parametry wizualne, smakowe ale i wagowe. Dobrze przygotowanej szynki w tej technice nie ubywa, tkanka mięśniowa rozkwita, tkanka łączna rozwija się i pęcznieje powodując napowietrzenie mięsa.

Opiszę krótko technikę: po przygotowaniu produktu osadzamy czujnik (sonda) w mięsie i ustalamy różnicę temperatury między komorą a rdzeniem. Następnie określamy temperaturę rdzenia i uruchamiamy urządzenie. W wyniku długotrwałego procesu wnikania ciepła w głąb produktu następują te procesy o których wspominałem dając wspaniałe efekty. Najważniejszą zaletą takiej szynki jest jednolity kolor mięsa przez cały przekrój szynki. Delikatność mięsa jest zależna od różnicy temperatur rdzenia i komory. Dolna granica to 20oC a górna 60oC.
Kończąc wypowiedź pragnę zaznaczyć, że techniki te można przeprowadzać wyłącznie w piecach konwekcyjno-parowych i nie da się je stosować w tak zwanych piecach konwekcyjnych czyli piekarnikach z nawilżaniem. W piecach konwekcyjno-parowych para wodna jest wytwarzana w generatorze pary wodnej i jest czysto nasyconą parą wodną. Piec konwekcyjno-parowy posiada możliwość kontrolowania klimatu  wewnątrz komory a to pozwala dobrać odpowiednie warunki dla każdego surowca optymalnie podnosząc jego jakość . Natomiast w piekarnikach para powstaje w wyniku kapania wody na grzałki i wentylator. Ten sposób wytwarzania pary  powoduje, że nie można uniknąć rozpryskiwania surowej wody na produkt a przede wszystkim niemożliwe jest kontrolowanie ilości wytwarzanej pary. Z tych powodów nie można osiągnąć rezultatów z opisanych przeze mnie technik w piekarniku.

[hotelarze.pl - 2003]

Hotelarz online - pierwsze w internecie testy dla każdego hotelarza.

Copyright © 2000-2008 Hotelarze.pl | Dodaj do Ulubionych | Redakcja | e-mail: redakcja@hotelarze.pl