hotelarze.pl   hotel.pl
  Turystyka   Hotelarstwo    Gastronomia Dzisiaj:  English  
HOTELARSTWO
Hotel
Marketing i sprzedaż
 
GASTRONOMIA
Gastronomia
Kelnerstwo
Kuchnia
Urządzenia gastronomiczne
 
TURYSTYKA
Turystyka
 
KSIĘGARNIA
Zapraszamy do księgarni
 
Pomoce naukowe-hotelarstwo
Hotelarz online - testy dla hotelarzy
Zadania praktyczne dla hotelarzy
Zadania i testy egzaminacyjne
DLA NAUCZYCIELI
Praktyki, Staże

Pomoce naukowe-gastronomia
Hotelarz online -testy z gastronomii
 
Pomoce naukowe-turystyka
Hotelarz online - testy z turystyki
Zadania praktyczne
Zadania i testy egzaminacyjne  
PRZEPISY PRAWNE
dot. obiektów hotelarskich
dot. ochrony przeciwpożarowej
prawo żywnościowe
 
KONFERENCJE, KONKURSY
Konferencje, szkolenia ...
Relacje z konkursów
 
TARGI
Targi turystyczne
Relacje z targów
 
ORGANIZACJE BRANŻOWE
Organizacje turystyczne
Organizacje kucharzy
 
EKSPERCI
Hotelarstwo
Gastronomia
ARCHIWUM WIADOMOŚCI
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
 

Jeśli pragniesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie - podaj swój

 adres e-mail



Zapisz się
Wypisz się


Jeden z zaledwie czterech 7-gwiazdkowych hoteli na świecie The Beijing 7-star Morgan Plaza został oddany gościom tuż przed otwarciem Olimpiady w Pekinie. Goście zatrzymujący się w tym 48-piętrowym hotelu mają do dyspozycji teren o powierzchni prawie 10 ha, gdzie mogą znaleźć centra handlowe, modne apartamenty, najlepszą na świecie restaurację japońską, a nawet świątynię.

Liniowiec marzeń Queen Victoria - powstała w 2007 r., ale zanim to się stało, zbierano opinie osób podróżujących Queen Elizabeth i Queen Mary. To dwie siostry Viktorii - wszystkie należą do eleganckiej linii Cunard. Na statku o długości 294 metrów, szerokości 32 metrów i wysokości 55 metrów, znajduje się m.in.: okazałe lobby z dziełami sztuki, 8 restauracji i barów, kluby nocne, sale klubowe, teatr, kino, kasyno. Jest też SPA, fitness center, baseny i jacuzzi. Wszystko w pięknych, stylowych wnętrzach, które mają zapewnić jak najwyższą jakość wypoczynku. Na wycieczkowcu są atrakcje niespotykane na innych liniowcach, m.in. prywatne loże w trzypiętrowym Royal Court Theatre, pierwsze na świecie pływające muzeum, dwupiętrowa biblioteka z drewnianą boazerią, sześcioma tysiącami wolumenów z całego świata oraz pięknymi spiralnymi schodami, konserwatorium w stylu kolonialnym z fontanną tonącą w zieleni i ruchomym szklanym dachem, trasa do joggingu czy sekretna wiktoriańska alkowa. Na pokład liniowiec zabiera 2 tys. pasażerów. Oddaje im do dyspozycji ponad 1000 kabin. O ich komfort dba załoga licząca 900 osób. Najtańszy bilet na rejs kosztuje niecałe 1000 euro, najdroższy, np. dookoła świata, kosztuje ok. 8 tys. euro.

Podstawowym wskaźnikiem w hotelarstwie są zrealizowane, dzienne obroty każdego wybudowanego pokoju. RevPar jest otrzymywany z iloczynu współczynnika wynajmu pokoi (frekwencja = liczba sprzedanych pokojonocy / liczba pokoi x 100 %) i średniej ceny za pokój (ADR).
uwaga: RevPAR nie bierze pod uwagę dochodów z innych usług hotelu, takich jak restauracje, spa, przystanie, kasyna itp. Przykład:

- średnia frekwencja : 50,76%
- średnia cena w złotych za dobę
  hotelową: 237,83 zł,
- wskaźnik REVPAR wynosi: 120,73zł
 

Punkt rentowności działalności hotelarskiej (Lmin) - jest to minimalna liczba miejsc noclegowych lub pokoi jaką należy sprzedać, aby zapewnić pokrycie kosztów
Lmin = Ks/(c-kz)
Ks-całkowite koszty stałe; c-cena pokoju lub miejsca noclegowego; kz -jednostkowe koszty zmienne przypadające na jedno miejsce noclegowe lub pokój

Hotspot - to otwarty i dostępny publicznie punkt dostępu, umożliwiający dostęp do Internetu za pomocą sieci bezprzewodowej (WiFi). Hotspoty najczęściej instalowane są hotelach, restauracjach, centrach handlowych, na lotniskach, dworcach, szpitalach i uczelniach. Dzięki nim posiadacze przenośnych komputerów wyposażonych w kartę sieciową standardu 802.11 mogą podłączyć się do Internetu. Czasami usługa taka jest bezpłatna.

Marketing - najważniejszy cel:  dotarcie z właściwym komunikatem do właściwych osób za najniższą cenę.

M-Marketing (mobile marketing) - są to wszystkie formy realizacji strategii komunikacyjnych, wynikających z planu marketingowego, przy pomocy telefonu komórkowego i z wykorzystaniem jego możliwości. Do narzędzi M-Marketingu należą SMS-y, MMS-y i EMS-y - wiadomość głosowa, przetworzona elektronicznie. Usługi te zrobiły błyskotliwą karierę i są obecnie najchętniej wykorzystywane, głównie ze względu na swą prostotę i niskie koszty. M-Marketing można zastosować w serwisach informacyjnych, w konkursach konsumenckich czy w głosowaniu w konkursach.

Event - wydarzenie,  spotkanie (towarzyskie, mecz), zawody.
Event - rozumiemy jako każdą formę wydarzenia typu handlowego albo promocyjnego  o charakterze bardziej masowym, jak np. koncert.
Najważniejsze elementy dobrego eventu to: oryginalność, odwaga pomysłu i spójność projektu z komunikacją marki.

non-event - fiasko

KUCHNIA

Usuwanie brudu

Zbigniew WOŹNY

Jeżeli macie Państwo pytania - proszę o kontakt
biuro@reinex.pl

Utrzymanie pieca konwekcyjnego, kuchni mikrofalowej czy rożna wymaga środków, które potrafią usunąć każdy brud. Są zabrudzenia, które w wyniku działania wysokiej temperatury stają się całkowicie nierozpuszczalne w wodzie.

Tłuszcze ulegają polimeryzacji, cukry karmelizacji, a reszki jedzenia całkowitemu spaleniu. Takie zabrudzenia powinny być usuwane tylko środkami nie zawierającymi ziaren ściernych. Czyszczenie środkami zawierającymi ziarno powoduje matowienie powierzchni. Taka powierzchnia szybko absorbuje brud i piec ulega natychmiast ponownemu zabrudzeniu.

Dobre środki zawierają dodatki zapobiegające przyklejaniu się brudu i tłuszczu, który spływa nie osiadając na ścianach pieca.

SPOSÓB CZYSZCZENIA PIECA KONWEKCYJNEGO:

podgrzać lub schłodzić po pracy piec do temperatury 40-50oC, nanieść preparat myjący oraz zamknąć drzwi pieca. Odczekać kilkanaście minut - w tym czasie preparat penetruje grubsze warstwy brudu. Włączyć funkcję parowania temp. 50-60oC; skraplająca się para na ściankach pieca spowoduje spłynięcie brudu. Preparat REMIX-GRILL działa również skutecznie w niższych temperaturach (zalecanych do czyszczenia szyb kominkowych i rożna). Po spłynięciu preparatu należy spłukać pozostałości luźnego brudu i preparatu myjącego. Jeżeli pozostały miejsca zabrudzone należy czyszczenie powtórzyć, nie zdrapywać brudu mechanicznie.

Po zakończeniu mycia wskazane jest spłukanie pozostałości brudu i środka myjącego. Piec należy wysuszyć włączając suche powietrze do czasu całkowitego osuszenia komory. Piec należy czyścić codziennie nie dopuszczając do zbyt grubych osadów, które mogą się zapiekać i wydzielać nieprzyjemne zapachy.

Bardzo ważne jest przetarcie mokrą szmatką uszczelki drzwi po zakończeniu pracy. W wysokich temperaturach tłuszcz krystalizuje się w ostre mikrokryształy, które uszkadzają uszczelkę. Po pewnym okresie powstają mikrouszkodzenia uszczelki, powodujące jej pęknięcia i nieszczelności.

Bardzo ważne jest również zabezpieczenie pieca przed osadami mineralnymi występującymi w wodzie. Ich zawartość w wodzie określana jest twardością wody. Zaleca się stosowanie urządzeń zmiękczających, które opóźniają proces odkładania kamienia, ale go nie eliminują całkowicie.

Piece konwekcyjne, które posiadają bojler wytwarzający parę powinny być odkamieniane. W bojlerze podczas gotowania wody wytrącają się duże ilości kamienia. W czasie pracy pieca w bojlerze wzrasta stężenie składników mineralnych, ponieważ woda odparowywuje. Wytrącone składniki opadają na dno bojlera. Piece posiadają układ odkamieniania bojlera. Działanie jego polega na wypłukiwaniu osadów, które opadły na dno podczas postoju i stygnięcia bojlera. Odbywa się to najczęściej rano po włączeniu zimnego pieca. Część osadów pozostaje odkładając się na ściankach, grzałkach, czujniku poziomu i termostacie. Objawem zakamienienia pieca jest opóźnione wytwarzanie pary, przelewanie wody do komory lub wyłączanie zabezpieczeń termicznych. Osady kamienne doprowadzają do zmniejszenia objętości, a w ostateczności do uszkodzenia bojlera. Odkamienianie pieca konwekcyjnego powinno być prowadzone systematycznie poprzez przeszkolony serwis.

Piece wytwarzające parę poprzez zraszanie grzałek wodą powinny być również zabezpieczone przed osadami mineralnymi. Woda twarda odparowując osadza na grzałkach kamień, który odpadając częściowo z grzałek powoduje nierównomierne odprowadzanie temperatury. Mikronaprężenia powstające na powierzchni grzałki powodują jej szybkie uszkodzenie. Piece tego typu są wrażliwe również na zmienne ciśnienie wody. Elektrozawór zraszający wodą grzałki ma ustalony przepływ wody, jednak ilość podanej wody na grzałki i wytworzenie pary będzie zależała od ciśnienia wody w danej chwili. Jeżeli chcemy zapewnić stabilną i bezawaryjną pracę pieca, powinniśmy stosować zarówno zmiękczacz, jak i regulator ciśnienia wody, zasilającej piec konwekcyjny.

SPOSÓB CZYSZCZENIA ROŻNA JEST PODOBNY DO CZYSZCZENIA PIECA.

Ponieważ nie ma możliwości spłukania resztek brudu strumieniem wody, to należy usunąć je mokrą ścierką. Szczególnie dokładnie należy usunąć pozostałości z rurek szklanych osłaniających grzałki. Stosować środki działające w niskich temperaturach.

ZEWNĘTRZNE POWIERZCHNIE URZĄDZEŃ

należy systematycznie myć i konserwować środkami do pielęgnacji powierzchni ze stali szlachetnych. Ponieważ stal, z której są wykonane meble posiada porowatość, środek do konserwacji powinien zapewnić dokładne wypełnienie i nadanie połysku. Większość producentów mebli i urządzeń poleca konserwować sprzęt preparatem REMIX-STAL. Zabezpiecza on powierzchnie oraz zapewnia czystość mikrobiologiczną (stosowany jest również w sterylizatorach w szpitalach i zakładach farmaceutycznych). Nie są to urządzenia tanie, jednak właściwa ich eksploatacja i konserwacja zapewnia ich bezawaryjną pracę i trwałość.

[hotelarze.pl - 2002]

Hotelarz online - pierwsze w internecie testy dla każdego hotelarza.

Copyright © 2000-2008 Hotelarze.pl | Dodaj do Ulubionych | Redakcja | e-mail: redakcja@hotelarze.pl