hotelarze.pl   hotel.pl
  Turystyka   Hotelarstwo    Gastronomia Dzisiaj:  English  
HOTELARSTWO
Hotel
Marketing i sprzedaż
 
GASTRONOMIA
Gastronomia
Kelnerstwo
Kuchnia
Urządzenia gastronomiczne
 
TURYSTYKA
Turystyka
 
KSIĘGARNIA
Zapraszamy do księgarni
 
Pomoce naukowe-hotelarstwo
Hotelarz online - testy dla hotelarzy
Zadania praktyczne dla hotelarzy
Zadania i testy egzaminacyjne
DLA NAUCZYCIELI
Praktyki, Staże

Pomoce naukowe-gastronomia
Hotelarz online -testy z gastronomii
 
Pomoce naukowe-turystyka
Hotelarz online - testy z turystyki
Zadania praktyczne
Zadania i testy egzaminacyjne  
PRZEPISY PRAWNE
dot. obiektów hotelarskich
dot. ochrony przeciwpożarowej
prawo żywnościowe
 
KONFERENCJE, KONKURSY
Konferencje, szkolenia ...
Relacje z konkursów
 
TARGI
Targi turystyczne
Relacje z targów
 
ORGANIZACJE BRANŻOWE
Organizacje turystyczne
Organizacje kucharzy
 
EKSPERCI
Hotelarstwo
Gastronomia
ARCHIWUM WIADOMOŚCI
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
 

Jeśli pragniesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie - podaj swój

 adres e-mailZapisz się
Wypisz się


Jeden z zaledwie czterech 7-gwiazdkowych hoteli na świecie The Beijing 7-star Morgan Plaza został oddany gościom tuż przed otwarciem Olimpiady w Pekinie. Goście zatrzymujący się w tym 48-piętrowym hotelu mają do dyspozycji teren o powierzchni prawie 10 ha, gdzie mogą znaleźć centra handlowe, modne apartamenty, najlepszą na świecie restaurację japońską, a nawet świątynię.

Liniowiec marzeń Queen Victoria - powstała w 2007 r., ale zanim to się stało, zbierano opinie osób podróżujących Queen Elizabeth i Queen Mary. To dwie siostry Viktorii - wszystkie należą do eleganckiej linii Cunard. Na statku o długości 294 metrów, szerokości 32 metrów i wysokości 55 metrów, znajduje się m.in.: okazałe lobby z dziełami sztuki, 8 restauracji i barów, kluby nocne, sale klubowe, teatr, kino, kasyno. Jest też SPA, fitness center, baseny i jacuzzi. Wszystko w pięknych, stylowych wnętrzach, które mają zapewnić jak najwyższą jakość wypoczynku. Na wycieczkowcu są atrakcje niespotykane na innych liniowcach, m.in. prywatne loże w trzypiętrowym Royal Court Theatre, pierwsze na świecie pływające muzeum, dwupiętrowa biblioteka z drewnianą boazerią, sześcioma tysiącami wolumenów z całego świata oraz pięknymi spiralnymi schodami, konserwatorium w stylu kolonialnym z fontanną tonącą w zieleni i ruchomym szklanym dachem, trasa do joggingu czy sekretna wiktoriańska alkowa. Na pokład liniowiec zabiera 2 tys. pasażerów. Oddaje im do dyspozycji ponad 1000 kabin. O ich komfort dba załoga licząca 900 osób. Najtańszy bilet na rejs kosztuje niecałe 1000 euro, najdroższy, np. dookoła świata, kosztuje ok. 8 tys. euro.

Podstawowym wskaźnikiem w hotelarstwie są zrealizowane, dzienne obroty każdego wybudowanego pokoju. RevPar jest otrzymywany z iloczynu współczynnika wynajmu pokoi (frekwencja = liczba sprzedanych pokojonocy / liczba pokoi x 100 %) i średniej ceny za pokój (ADR).
uwaga: RevPAR nie bierze pod uwagę dochodów z innych usług hotelu, takich jak restauracje, spa, przystanie, kasyna itp. Przykład:

- średnia frekwencja : 50,76%
- średnia cena w złotych za dobę
  hotelową: 237,83 zł,
- wskaźnik REVPAR wynosi: 120,73zł
 

Punkt rentowności działalności hotelarskiej (Lmin) - jest to minimalna liczba miejsc noclegowych lub pokoi jaką należy sprzedać, aby zapewnić pokrycie kosztów
Lmin = Ks/(c-kz)
Ks-całkowite koszty stałe; c-cena pokoju lub miejsca noclegowego; kz -jednostkowe koszty zmienne przypadające na jedno miejsce noclegowe lub pokój

Hotspot - to otwarty i dostępny publicznie punkt dostępu, umożliwiający dostęp do Internetu za pomocą sieci bezprzewodowej (WiFi). Hotspoty najczęściej instalowane są hotelach, restauracjach, centrach handlowych, na lotniskach, dworcach, szpitalach i uczelniach. Dzięki nim posiadacze przenośnych komputerów wyposażonych w kartę sieciową standardu 802.11 mogą podłączyć się do Internetu. Czasami usługa taka jest bezpłatna.

Marketing - najważniejszy cel:  dotarcie z właściwym komunikatem do właściwych osób za najniższą cenę.

M-Marketing (mobile marketing) - są to wszystkie formy realizacji strategii komunikacyjnych, wynikających z planu marketingowego, przy pomocy telefonu komórkowego i z wykorzystaniem jego możliwości. Do narzędzi M-Marketingu należą SMS-y, MMS-y i EMS-y - wiadomość głosowa, przetworzona elektronicznie. Usługi te zrobiły błyskotliwą karierę i są obecnie najchętniej wykorzystywane, głównie ze względu na swą prostotę i niskie koszty. M-Marketing można zastosować w serwisach informacyjnych, w konkursach konsumenckich czy w głosowaniu w konkursach.

Event - wydarzenie,  spotkanie (towarzyskie, mecz), zawody.
Event - rozumiemy jako każdą formę wydarzenia typu handlowego albo promocyjnego  o charakterze bardziej masowym, jak np. koncert.
Najważniejsze elementy dobrego eventu to: oryginalność, odwaga pomysłu i spójność projektu z komunikacją marki.

non-event - fiasko

KONKURSY

V  Ogólnopolski  Konkurs  Wiedzy o Hotelarstwie
im. Leonarda Wellmanna

Finał - 9 - 11 kwietnia 2003 r. hotel "Warmiński"  Olsztyn

Już po raz piąty miał miejsce Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Hotelarstwie im. Leonarda Wellmanna organizowany przez Polskie Zrzeszenie Hoteli. Tegoroczny finał odbył się w trzygwiadkowym hotelu „Warmiński” w Olsztynie, gdzie w dniach 9-11 kwietnia 2003 ponad 120 finalistów wybranych podczas eliminacji szkolnych z całej Polski walczyło o tytuł Mistrza Wiedzy Hotelarskiej. Grupę najlepszych wybrano pośród ponad 3.000 uczniów z 63 szkół kształcących w zawodzie technik hotelarz.

Uczestnicy rozpoczęli zmagania od rozwiązania testu składającego się z 60 pytań, który sprawdzał zdobytą w szkole wiedzę z zakresu szeroko pojętego hotelarstwa, turystyki, obsługi konsumenta czy gastronomii. Druga część konkursu polegała na zaprezentowaniu przez młodzież w obecności opiekunów oraz koleżanek i kolegów własnej osoby, szkoły i regionu w czasie zaledwie dwóch minut.
Na podstawie liczby zdobytych punktów w dwóch pierwszych konkurencjach 16 najlepszych przeszło do rundy finałowej, w której prezentowali swoje umiejętności w zakresie savoir-vivre'u przy nakrywaniu stołu dla hotelowych gości.
W drugim zadaniu adepci sztuki obsługi gościa hotelowego stanęli za ladą recepcji hotelowej, aby stawić czoło fikcyjnym gościom hotelowym. Przyszłych recepcjonistów spotkały liczne problemy i ze strony wymagających klientów. Uczestnicy konkursu z dużą fantazją stawiali czoła wyrafinowanym zachciankom gości. Zadanie utrudniał fakt, iż gościa należało obsłużyć w jednym z czterech języków: angielskim, niemieckim, francuskim lub rosyjskim. Sama pomysłowość często nie wystarczała, ukazała się bowiem spora różnica w poziomie znajomości języków obcych wśród uczestników. To dziedzina, na którą szkoły hotelarskie powinny traktować zdecydowanie priorytetowo jeżeli polskie hotele chcą profesjonalnie obsługiwać gości zagranicznych.
Na korytarzach słyszało się ciągłe dyskusje o hotelarskim rzemiośle, a wśród koleżeńskiej atmosfery i rywalizacji uczniowie uzupełniali zdobywaną w szkole wiedzę. Nietrudno zauważyć że dziewczęta uczące się w szkołach hotelarskich nabierają klasy, która dodaje im uroku i jest mile widziana przez hotelowych gości.
Konkurs był świetną okazją do zintegrowania uczniów z całej polski, ale także kadry  nauczycielskiej i osób z branży. Świetną ku temu okazją był wieczorny wypad do  podolsztyńskiej stadniny koni gdzie grono pedagogiczne piekło kiełbaski na ognisku, jeździło bryczką i biesiadowało do późnych godzin nocnych.

Zmagania ponad setki uczestników oceniało jury składające się ze specjalistów prezentowanych przez władze Polskiego Zrzeszenia Hoteli, Ministerstwa Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu, Polskiej Organizacji Turystycznej, a także pracowników zarządzających obiektami hotelarskimi. Komisarzem konkursu był pan Jacek Pustoła. Jak powiedział w przemówieniu podsumowującym Prezes Polskiego Zrzeszenia Hoteli, Pan Marek Stopczyk, „choć nigdy nie byliśmy poza Europą, polskie hotelarstwo jest w niej już na pewno”.
Na zwycięzców czekały atrakcyjne nagrody – staże w renomowanych hotelach, pobyty weekendowe a także książki i inne nagrody rzeczowe.
Podobnie jak w ubiegłych latach patronat nad konkursem organizowanym przez PZH objęło Ministerstwo Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu.
Organizatorom należą się słowa podziękowania i głębokiego uznania za profesjonalnie przygotowany konkurs, podczas którego panowała niezapomniana atmosfera.

Kronika fotograficzna

Strona:  1 - 2  - 3

[hotelarze.pl - 2003]

Hotelarz online - pierwsze w internecie testy dla każdego hotelarza.

Copyright © 2000-2008 Hotelarze.pl | Dodaj do Ulubionych | Redakcja | e-mail: redakcja@hotelarze.pl