hotelarze.pl   hotel.pl
  Turystyka   Hotelarstwo    Gastronomia Dzisiaj:  English  
HOTELARSTWO
Hotel
Marketing i sprzedaż
 
GASTRONOMIA
Gastronomia
Kelnerstwo
Kuchnia
Urządzenia gastronomiczne
 
TURYSTYKA
Turystyka
 
KSIĘGARNIA
Zapraszamy do księgarni
 
Pomoce naukowe-hotelarstwo
Hotelarz online - testy dla hotelarzy
Zadania praktyczne dla hotelarzy
Zadania i testy egzaminacyjne
DLA NAUCZYCIELI
Praktyki, Staże

Pomoce naukowe-gastronomia
Hotelarz online -testy z gastronomii
 
Pomoce naukowe-turystyka
Hotelarz online - testy z turystyki
Zadania praktyczne
Zadania i testy egzaminacyjne  
PRZEPISY PRAWNE
dot. obiektów hotelarskich
dot. ochrony przeciwpożarowej
prawo żywnościowe
 
KONFERENCJE, KONKURSY
Konferencje, szkolenia ...
Relacje z konkursów
 
TARGI
Targi turystyczne
Relacje z targów
 
ORGANIZACJE BRANŻOWE
Organizacje turystyczne
Organizacje kucharzy
 
EKSPERCI
Hotelarstwo
Gastronomia
ARCHIWUM WIADOMOŚCI
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
 

Jeśli pragniesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie - podaj swój

 adres e-mailZapisz się
Wypisz się


Jeden z zaledwie czterech 7-gwiazdkowych hoteli na świecie The Beijing 7-star Morgan Plaza został oddany gościom tuż przed otwarciem Olimpiady w Pekinie. Goście zatrzymujący się w tym 48-piętrowym hotelu mają do dyspozycji teren o powierzchni prawie 10 ha, gdzie mogą znaleźć centra handlowe, modne apartamenty, najlepszą na świecie restaurację japońską, a nawet świątynię.

Liniowiec marzeń Queen Victoria - powstała w 2007 r., ale zanim to się stało, zbierano opinie osób podróżujących Queen Elizabeth i Queen Mary. To dwie siostry Viktorii - wszystkie należą do eleganckiej linii Cunard. Na statku o długości 294 metrów, szerokości 32 metrów i wysokości 55 metrów, znajduje się m.in.: okazałe lobby z dziełami sztuki, 8 restauracji i barów, kluby nocne, sale klubowe, teatr, kino, kasyno. Jest też SPA, fitness center, baseny i jacuzzi. Wszystko w pięknych, stylowych wnętrzach, które mają zapewnić jak najwyższą jakość wypoczynku. Na wycieczkowcu są atrakcje niespotykane na innych liniowcach, m.in. prywatne loże w trzypiętrowym Royal Court Theatre, pierwsze na świecie pływające muzeum, dwupiętrowa biblioteka z drewnianą boazerią, sześcioma tysiącami wolumenów z całego świata oraz pięknymi spiralnymi schodami, konserwatorium w stylu kolonialnym z fontanną tonącą w zieleni i ruchomym szklanym dachem, trasa do joggingu czy sekretna wiktoriańska alkowa. Na pokład liniowiec zabiera 2 tys. pasażerów. Oddaje im do dyspozycji ponad 1000 kabin. O ich komfort dba załoga licząca 900 osób. Najtańszy bilet na rejs kosztuje niecałe 1000 euro, najdroższy, np. dookoła świata, kosztuje ok. 8 tys. euro.

Podstawowym wskaźnikiem w hotelarstwie są zrealizowane, dzienne obroty każdego wybudowanego pokoju. RevPar jest otrzymywany z iloczynu współczynnika wynajmu pokoi (frekwencja = liczba sprzedanych pokojonocy / liczba pokoi x 100 %) i średniej ceny za pokój (ADR).
uwaga: RevPAR nie bierze pod uwagę dochodów z innych usług hotelu, takich jak restauracje, spa, przystanie, kasyna itp. Przykład:

- średnia frekwencja : 50,76%
- średnia cena w złotych za dobę
  hotelową: 237,83 zł,
- wskaźnik REVPAR wynosi: 120,73zł
 

Punkt rentowności działalności hotelarskiej (Lmin) - jest to minimalna liczba miejsc noclegowych lub pokoi jaką należy sprzedać, aby zapewnić pokrycie kosztów
Lmin = Ks/(c-kz)
Ks-całkowite koszty stałe; c-cena pokoju lub miejsca noclegowego; kz -jednostkowe koszty zmienne przypadające na jedno miejsce noclegowe lub pokój

Hotspot - to otwarty i dostępny publicznie punkt dostępu, umożliwiający dostęp do Internetu za pomocą sieci bezprzewodowej (WiFi). Hotspoty najczęściej instalowane są hotelach, restauracjach, centrach handlowych, na lotniskach, dworcach, szpitalach i uczelniach. Dzięki nim posiadacze przenośnych komputerów wyposażonych w kartę sieciową standardu 802.11 mogą podłączyć się do Internetu. Czasami usługa taka jest bezpłatna.

Marketing - najważniejszy cel:  dotarcie z właściwym komunikatem do właściwych osób za najniższą cenę.

M-Marketing (mobile marketing) - są to wszystkie formy realizacji strategii komunikacyjnych, wynikających z planu marketingowego, przy pomocy telefonu komórkowego i z wykorzystaniem jego możliwości. Do narzędzi M-Marketingu należą SMS-y, MMS-y i EMS-y - wiadomość głosowa, przetworzona elektronicznie. Usługi te zrobiły błyskotliwą karierę i są obecnie najchętniej wykorzystywane, głównie ze względu na swą prostotę i niskie koszty. M-Marketing można zastosować w serwisach informacyjnych, w konkursach konsumenckich czy w głosowaniu w konkursach.

Event - wydarzenie,  spotkanie (towarzyskie, mecz), zawody.
Event - rozumiemy jako każdą formę wydarzenia typu handlowego albo promocyjnego  o charakterze bardziej masowym, jak np. koncert.
Najważniejsze elementy dobrego eventu to: oryginalność, odwaga pomysłu i spójność projektu z komunikacją marki.

non-event - fiasko

KONKURSY

I Wojewódzki Konkurs dla Szkół Ponadgimnazjalnych

Mistrz Wiedzy Hotelarskiej
 

W dniach 5 i 6 marca 2008 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Noblistów Polskich w Słupsku odbył się I Wojewódzki Konkurs dla Szkół Ponadgimnazjalnych "Mistrz Wiedzy Hotelarskiej", pod patronatem Marszałka Województwa Pomorskiego i Prezydenta Miasta Słupska.

W konkursie udział wzięło 18 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych województwa pomorskiego: z Gdańska, Malborka, Wejherowa, Władysławowa, Kłanina, Somonina, Ustki i Słupska, kształcących w zawodzie technik hotelarstwa.
W eliminacjach zadaniem młodzieży było przedstawienie słownej prezentacji własnej osoby, szkoły i regionu oraz rozwiązanie testu z zakresu przedmiotów zawodowych w zawodzie technik hotelarstwa.

Zmagania uczestników oceniała komisja w składzie: Pani Joanna Orłowska - przedstawiciel Komisji Kategoryzacyjnej przy Marszałku Województwa Pomorskiego, Pani Beata Chrzanowska – wizytator Kuratorium Oświaty w Gdańsku, Pani Ewa Guzińska - dyrektor Naczelnej Organizacji Technicznej w Słupsku, Pani Agata Giejbo – z-ca dyrektora Centrum Kształcenia Praktycznego w Słupsku, Pan Franciszek Sarosiek – kierownik Ośrodka Szkoleniowo-Wypoczynkowego "Energetyk" w Ustce.
Jurorzy zwracali uwagę przede wszystkim na treść, poprawność językową i atrakcyjność wypowiedzi uczestników konkursu, a także na ich wygląd zewnętrzny, sposób bycia i poruszania się oraz postawę podczas prezentacji. Bardzo ważne było poczucie humoru, umiejętność przyciągnięcia uwagi i urok osobisty.

Do finału, który odbył się następnego dnia w Centrum Szkoleniowo-Wypoczynkowym "Energetyk" w Ustce zakwalifikowało się ośmiu uczestników konkursu.
W nim uczniowie mieli za zadanie wykazać się umiejętnościami, które są bardzo ważne w pracy hotelarza.
W pierwszej konkurencji finałowej sprawdzono znajomość zasad nakrywania stołu dla gości hotelowych. Oceniano sposób nakrycia, organizację pracy i wygląd stołu. Zawodnicy po zapoznaniu się z zadaniem musieli dobrać odpowiednią zastawę do wylosowanego zestawu potraw i we właściwy sposób nakryć stół dla dwóch osób. Po wykonaniu zadań przez wszystkich uczestników komisja omówiła popełnione błędy i pochwaliła za to co było wykonane poprawnie.
Drugie finałowe zadanie polegało na obsłudze gościa w hotelowej recepcji. W rolę gości wcieliły się absolwentki ZSP nr 1 w Słupsku. Uczestnicy musieli wykazać się znajomością zasad savoir vivre’u podczas obsługi gości oraz umiejętnością poradzenia sobie w kłopotliwej sytuacji w hotelu. Ich zadaniem było rozwiązanie problemu polegającego na tym, iż przyjeżdżają goście z potwierdzoną rezerwacją, której brak w dokumentacji. Tymczasem w hotelu odbywa się konferencja i wszystkie miejsca są zajęte. Finaliści najczęściej proponowali nocleg w hotelu, który znajdował się w niedużej odległości i pomagali w załatwieniu związanych z tym formalności. Niestety na ich twarzach zwykle brakowało uśmiechu, który jest tak ważny w pracy hotelarza. Sądzę, że trema i emocje utrudniały właściwe zachowanie się.

Szczegółowe omówienie przez członków komisji konkursowej zasad nakrywania stołów i obsługi gościa w recepcji było dla uczestników i ich opiekunów oraz dla młodzieży z czwartych klas Technikum Hotelarskiego nr 1 w Słupsku wspaniałą, praktyczną lekcją.

Wszyscy niecierpliwie czekali na werdykt jury.

Szczęśliwym zwycięzcą okazała się Arletta CIEŚLIK z Zespołu Szkół Morskich w Gdańsku, która otrzymała pamiątkową statuetkę i bezpłatny semestr studiów na WHSZ w Słupsku.
Drugie miejsce zajęła Dorota OSTROWSKA uczennica Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Gdańsku, a trzecie miejsce zajął Paweł BERBEKA, uczeń Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Słupsku.
Wszyscy laureaci otrzymali albumy książkowe i cenne nagrody rzeczowe, a uczestnicy pamiątkowe dyplomy i upominki.

Organizatorzy Konkursu "Mistrz Wiedzy Hotelarskiej" zadbali również o dodatkowe atrakcje w programie, pozwalające doskonalić umiejętności zawodowe uczniów. Zaprezentowano walory turystyczne Słupska i jego okolic podczas wycieczki po centrum miasta i zwiedzania obiektów w "Dolinie Charlotty" w Zamełowie k. Słupska. Prezentacja "Własny hotel - dobry biznes czy urwanie głowy" - przedstawiona przez Panią Mariolę Skolimowską z "Doliny Charlotty" pozwoliła zapoznać się z problemami tworzenia nowych obiektów hotelarskich.

Zarówno uczestnicy, jak i ich opiekunowie podkreślali korzyści, jakie płyną z organizacji tego typu konkursów. Jest to możliwość spotkania i wymiany doświadczeń. Cały konkurs przebiegał w przyjaznej i radosnej atmosferze, a uczestnicy w ciągu tych dwóch dni polubili się i zintegrowali. Wszyscy wyrażali nadzieję na spotkanie w kolejnej edycji konkursu.
Konkurs nie mógłby się odbyć bez wielu organizacji i firm ze Słupska i nie tylko. W trakcie przygotowań przekonaliśmy się o życzliwości tych, którzy wsparli nasze wysiłki. Składamy im za to najserdeczniejsze podziękowania. Grono przyjaciół naszej szkoły jest coraz większe.

Małgorzata Tkaczyk
nauczyciel przedmiotów zawodowych
w ZSP nr 1 w Słupsku


uczennica ZSP nr 1 w Słupsku Judyta Sułek w recepcji

[hotelarze.pl - 26.03.2008]

Hotelarz online - pierwsze w internecie testy dla każdego hotelarza.

Copyright © 2000-2008 Hotelarze.pl | Dodaj do Ulubionych | Redakcja | e-mail: redakcja@hotelarze.pl