hotelarze.pl   hotel.pl
  Turystyka   Hotelarstwo    Gastronomia Dzisiaj:  English  
HOTELARSTWO
Hotel
Marketing i sprzedaż
 
GASTRONOMIA
Gastronomia
Kelnerstwo
Kuchnia
Urządzenia gastronomiczne
 
TURYSTYKA
Turystyka
 
KSIĘGARNIA
Zapraszamy do księgarni
 
Pomoce naukowe-hotelarstwo
Hotelarz online - testy dla hotelarzy
Zadania praktyczne dla hotelarzy
Zadania i testy egzaminacyjne
DLA NAUCZYCIELI
Praktyki, Staże

Pomoce naukowe-gastronomia
Hotelarz online -testy z gastronomii
 
Pomoce naukowe-turystyka
Hotelarz online - testy z turystyki
Zadania praktyczne
Zadania i testy egzaminacyjne  
PRZEPISY PRAWNE
dot. obiektów hotelarskich
dot. ochrony przeciwpożarowej
prawo żywnościowe
 
KONFERENCJE, KONKURSY
Konferencje, szkolenia ...
Relacje z konkursów
 
TARGI
Targi turystyczne
Relacje z targów
 
ORGANIZACJE BRANŻOWE
Organizacje turystyczne
Organizacje kucharzy
 
EKSPERCI
Hotelarstwo
Gastronomia
ARCHIWUM WIADOMOŚCI
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
 

Jeśli pragniesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie - podaj swój

 adres e-mail



Zapisz się
Wypisz się


Jeden z zaledwie czterech 7-gwiazdkowych hoteli na świecie The Beijing 7-star Morgan Plaza został oddany gościom tuż przed otwarciem Olimpiady w Pekinie. Goście zatrzymujący się w tym 48-piętrowym hotelu mają do dyspozycji teren o powierzchni prawie 10 ha, gdzie mogą znaleźć centra handlowe, modne apartamenty, najlepszą na świecie restaurację japońską, a nawet świątynię.

Liniowiec marzeń Queen Victoria - powstała w 2007 r., ale zanim to się stało, zbierano opinie osób podróżujących Queen Elizabeth i Queen Mary. To dwie siostry Viktorii - wszystkie należą do eleganckiej linii Cunard. Na statku o długości 294 metrów, szerokości 32 metrów i wysokości 55 metrów, znajduje się m.in.: okazałe lobby z dziełami sztuki, 8 restauracji i barów, kluby nocne, sale klubowe, teatr, kino, kasyno. Jest też SPA, fitness center, baseny i jacuzzi. Wszystko w pięknych, stylowych wnętrzach, które mają zapewnić jak najwyższą jakość wypoczynku. Na wycieczkowcu są atrakcje niespotykane na innych liniowcach, m.in. prywatne loże w trzypiętrowym Royal Court Theatre, pierwsze na świecie pływające muzeum, dwupiętrowa biblioteka z drewnianą boazerią, sześcioma tysiącami wolumenów z całego świata oraz pięknymi spiralnymi schodami, konserwatorium w stylu kolonialnym z fontanną tonącą w zieleni i ruchomym szklanym dachem, trasa do joggingu czy sekretna wiktoriańska alkowa. Na pokład liniowiec zabiera 2 tys. pasażerów. Oddaje im do dyspozycji ponad 1000 kabin. O ich komfort dba załoga licząca 900 osób. Najtańszy bilet na rejs kosztuje niecałe 1000 euro, najdroższy, np. dookoła świata, kosztuje ok. 8 tys. euro.

Podstawowym wskaźnikiem w hotelarstwie są zrealizowane, dzienne obroty każdego wybudowanego pokoju. RevPar jest otrzymywany z iloczynu współczynnika wynajmu pokoi (frekwencja = liczba sprzedanych pokojonocy / liczba pokoi x 100 %) i średniej ceny za pokój (ADR).
uwaga: RevPAR nie bierze pod uwagę dochodów z innych usług hotelu, takich jak restauracje, spa, przystanie, kasyna itp. Przykład:

- średnia frekwencja : 50,76%
- średnia cena w złotych za dobę
  hotelową: 237,83 zł,
- wskaźnik REVPAR wynosi: 120,73zł
 

Punkt rentowności działalności hotelarskiej (Lmin) - jest to minimalna liczba miejsc noclegowych lub pokoi jaką należy sprzedać, aby zapewnić pokrycie kosztów
Lmin = Ks/(c-kz)
Ks-całkowite koszty stałe; c-cena pokoju lub miejsca noclegowego; kz -jednostkowe koszty zmienne przypadające na jedno miejsce noclegowe lub pokój

Hotspot - to otwarty i dostępny publicznie punkt dostępu, umożliwiający dostęp do Internetu za pomocą sieci bezprzewodowej (WiFi). Hotspoty najczęściej instalowane są hotelach, restauracjach, centrach handlowych, na lotniskach, dworcach, szpitalach i uczelniach. Dzięki nim posiadacze przenośnych komputerów wyposażonych w kartę sieciową standardu 802.11 mogą podłączyć się do Internetu. Czasami usługa taka jest bezpłatna.

Marketing - najważniejszy cel:  dotarcie z właściwym komunikatem do właściwych osób za najniższą cenę.

M-Marketing (mobile marketing) - są to wszystkie formy realizacji strategii komunikacyjnych, wynikających z planu marketingowego, przy pomocy telefonu komórkowego i z wykorzystaniem jego możliwości. Do narzędzi M-Marketingu należą SMS-y, MMS-y i EMS-y - wiadomość głosowa, przetworzona elektronicznie. Usługi te zrobiły błyskotliwą karierę i są obecnie najchętniej wykorzystywane, głównie ze względu na swą prostotę i niskie koszty. M-Marketing można zastosować w serwisach informacyjnych, w konkursach konsumenckich czy w głosowaniu w konkursach.

Event - wydarzenie,  spotkanie (towarzyskie, mecz), zawody.
Event - rozumiemy jako każdą formę wydarzenia typu handlowego albo promocyjnego  o charakterze bardziej masowym, jak np. koncert.
Najważniejsze elementy dobrego eventu to: oryginalność, odwaga pomysłu i spójność projektu z komunikacją marki.

non-event - fiasko

URZĄDZENIA GASTRONOMICZNE

Zmywalnie i zmywarki (cz.II)

Zbigniew TORŁOP


Jeżeli macie Państwo pytania - proszę o kontakt
kuchnia@hotel.pl. Zawsze chętnie odpowiem.

Wraz z zakupem zmywarki do zakładu zbiorowego żywienia, temat "zmywanie naczyń" nie jest z reguły załatwiony do końca. W praktyce okazuje się, że klientowi zostało zaproponowane urządzenie do mycia, które odpowiada normom higieny i z którego powinien być zadowolony. Jest to tylko połowiczne załatwienie sprawy.

Projektowanie zmywalni wymaga znajomości głównie ilości i rodzaju mytych naczyń, jak również specyfiki działania zakładu. Bardzo ważnymi rzeczami, które należy uwzględnić są szczegóły techniczne dotyczące przyłącza i odpływu wody oraz zagadnienia dotyczące energii elektrycznej i wentylacji pomieszczenia zmywalni.

Od kilku lat w firmie Eva-Tec w Poznaniu zajmuję się doradztwem, projektowaniem i wyposażaniem obiektów gastronomicznych. Oto kilka pytań, które najczęściej zadają mi klienci:

  1. Dlaczego nie wolno stosować zmywarek domowych w gastronomii i dlaczego zmywarki dla gastronomii są droższe ?

Odpowiem na przykładzie przekroju zmywarki gastronomicznej.

schemat zmywarki

Podstawową różnicą pomiędzy zmywarką domową a gastronomiczną jest długość cyklu mycia. W zmywarkach domowych cykl mycia trwa od ok. 70 min. do 2 godzin. Przy dużej ilości naczyń zmywanie w zmywarce domowej nie jest możliwe. Drugą podstawową różnicą jest temperatura wyparzania naczyń - w zmywarce domowej wynosi ok. 60-70oC.

Budowa zmywarek gastronomicznych jest inna. Zasady higieny obowiązujące w zakładach gastronomicznych zmusiły producentów zmywarek do konstruowania maszyn, w których komora mycia jest głęboko tłoczona, pozbawiona złączy i kantów. Konstrukcja dysz gwarantuje skuteczne utrzymywanie ich w czystości. Temperatura wyparzania naczyń wynosząca 80-90oC skutecznie niszczy pozostałości po bakteriach.

Na jakość mycia ogromny wpływ ma czas mycia, dlatego w zmywarkach dla gastronomii stosuje się intensywniejszy strumień wody oraz wyższe temperatury. Silny strumień wody wprowadza ramiona z dyszami w ruch. Ruch wody pod ciśnieniem powoduje działanie szorujące i wytwarza siłę tarcia działającą na zabrudzenia przylegające do powierzchni naczyń, powodując ich usunięcie. Ruch wody pod ciśnieniem połączony z podwyższoną temperaturą mycia pozwala na skrócenie cyklu mycia. I tak w zmywarkach gastronomicznych cykl mycia wynosi od 60 do 180 sekund. Dzięki temu wzrasta wydajność mycia naczyń na godzinę.

Jednym zdaniem: rozwiązania konstrukcyjne współczesnych zmywarek dla gastronomii prowadzą do zminimalizowania nakładów pracy personelu, zwiększenia wydajności mycia naczyń, zapewnienia najwyższej higieny oraz lepszej współpracy ze środowiskiem poprzez zmniejszenie toksyczności i ilości ścieków.

  1. Jaka jest różnica pomiędzy zmywarkami zasilanymi prądem jednofazowym i trójfazowym oraz w jakich sytuacjach zaleca się je stosować ?

 

zmywarka do naczyń jednofazowa FI 30 zmywarka do naczyń jednofazowa FI 64

Na zdjęciu widzimy dwie zmywarki dla gastronomii firmy Fagor: FI30 zasilanej prądem jednofazowym i FI64 zasilanej prądem trójfazowym. W wyglądzie zewnętrznym nie ma większej różnicy. Obie mają te same wymiary: 600x600x850 mm, mają tę samą wielkość komory myjącej i podobne wymiary kosza. Na czym więc polega różnica ?

Zasada działania wszystkich komorowych zmywarek do mycia naczyń jest podobna. Cykl mycia odbywa się w dwóch etapach: mycie naczyń i wyparzanie. Różnica polega na wydajności umytych naczyń na godzinę. Wydajność uzależniona jest od mocy grzałek. W większości zmywarek jednofazowych całkowita moc wynosi ok. 3,5 kW, a wydajność mytych naczyń na godzinę wynosi ok. 350 sztuk, podczas gdy w zmywarkach zasilanych prądem trójfazowym moc całkowita wynosi ok. 7 kW, a wydajność zmywarki liczona w umytych naczyniach na godzinę wynosi 720 sztuk.

Jak wspomniałem na początku, przy projektowaniu zmywalni należy uwzględnić szczegóły techniczne dotyczące energii elektrycznej. Jeżeli w lokalu nie ma zasilania prądem trójfazowym to nie możemy zainstalować takiej zmywarki. Bardzo ważnym aspektem jest przeciążenie linii w określonych godzinach pracy zakładu. W takich momentach skuteczniejsze jest podłączenie zmywarki jednofazowej. Bardzo ważna jest również ilość naczyń mytych w zakładzie gastronomicznym. Jeżeli jest mniejsza, to do mycia nie będziemy używać maszyny myjącej o dużej wydajności i odwrotnie.

  1. Kiedy należy podłączyć zmywarkę do ciepłej wody, a kiedy do zimnej i na czym polega różnica ?

Podłączenie zmywarki pod ciepłą wodę podnosi jej wydajność. Na czym to polega ? Przyjrzyjmy się normalnej pracy zmywarki, która jest podłączona pod zimną wodę. Włączamy zmywarkę do sieci elektrycznej. W tym czasie zmywarka nabiera wodę do zbiornika wyparzacza i do komory myjącej. Po uzyskaniu właściwego poziomu wody dla danej zmywarki hydrostat zamyka zawór podający wodę i załącza zespół grzejny. Po uzyskaniu odpowiedniej temperatury, tj. dla komory mycia 50-60oC i dla zbiornika wyparzacza 85-90oC zmywarka jest gotowa do pracy. Czas nagrzewania wody wynosi ok. 40 min. Po przeprowadzeniu pierwszego cyklu mycia następuje wyparzanie. Pobierana zostaje woda ze zbiornika wyparzacza - w zależności od typu zmywarki ok. 3,5 - 5 litrów - na jej miejsce dobierana jest woda zimna z sieci, a nadmiar wody który jest w komorze myjącej odprowadzany jest do odpływu. To znaczy, że zbiornik wyparzacza musi dogrzać dobraną wodę.

Podczas szybkiej rotacji koszy z naczyniami woda nie nadąża się nagrzewać i tworzą się w ten sposób przestoje w myciu naczyń. Aby zapobiec takim przypadkom możemy podłączyć zmywarkę do ciepłej wody pamiętając, aby temperatura wody nie przekraczała wymaganej temperatury wody w komorze myjącej. Dzięki temu skracamy radykalnie czas nagrzewu wody w zbiorniku wyparzacza, eliminując w ten sposób przestoje i zwiększając tym samym wydajność zmywarki.

Pamiętajmy o obowiązującej zasadzie. Jeżeli do naszej zmywarki podłączony jest uzdatniacz do wody ze złożem jonowymiennym, to nie wolno stosować zasilania w ciepłą wodę, w przeciwnym razie narazimy uzdatniacz na zniszczenie.

  1. Jakie znaczenie dla efektywnego mycia naczyń ma jakość wody ?

Surowa woda odgrywa kluczową rolę przy maszynowym myciu naczyń. Poprzez składniki, z których składa się woda, mogą powstać osady w komorze mycia, w zbiorniku wyparzacza lub na zmywanych naczyniach. Nazywamy to twardością wody, która jest mierzona w czterech zakresach: miękka, średnio twarda, twarda i bardzo twarda. Te cztery zakresy podawane są najczęściej w stopniach niemieckiej skali: do 7 stopni woda miękka, 7-14 woda średnio twarda, 14-21 stopni woda twarda i powyżej 21 stopni woda bardzo twarda.

Optymalną wodą do mycia w zmywarkach gastronomicznych jest woda od 1 do 3 stopni w niemieckiej skali. Im wyższa twardość wody, tym większe jest zużycie środka myjącego i nabłyszczającego,. Dlatego w zależności od jakości wody zalecane jest stosowanie uzdatniacza do wody, powodującego jej zmiękczanie oraz częściowe lub całkowite odsalanie.

  1. Dlaczego w zmywalniach wymagana jest dobra wentylacja ?

Jest to szczególnie ważne pytanie. Z doświadczenia wiem, że sprawa wentylacji w zmywalniach rozwiązywana jest powierzchownie lub w ogóle pomijana. Dlaczego jest to tak ważne ?

Wszystkie zmywarki gastronomiczne są urządzeniami wysokociśnieniowymi. Niepożądana obecność w pomieszczeniach gorącej pary uchodzącej z maszyn zmywających powoduje, nie tylko mikroklimatyczne zmiany w pomieszczeniu zmywalni. Wilgoć osadzająca się na ścianach i suficie może doprowadzić do poważnych problemów z utrzymaniem higieny. Grzyby i bakterie znajdują w takich przypadkach znakomite warunki rozwoju. Dlatego też przy projektowaniu zmywalni sprawa wentylacji pomieszczeń zmywalnych musi być brana pod uwagę.

Mam nadzieję, że w odpowiedziach na te pytania zostaną zauważone uwagi, które okażą się przydatne przy modernizowaniu lub projektowaniu nowej zmywalni.

[hotelarze.pl - 2003]

Hotelarz online - pierwsze w internecie testy dla każdego hotelarza.

Copyright © 2000-2008 Hotelarze.pl | Dodaj do Ulubionych | Redakcja | e-mail: redakcja@hotelarze.pl