hotelarze.pl   hotel.pl
  Turystyka   Hotelarstwo    Gastronomia Dzisiaj:  English  
HOTELARSTWO
Hotel
Marketing i sprzedaż
 
GASTRONOMIA
Gastronomia
Kelnerstwo
Kuchnia
Urządzenia gastronomiczne
 
TURYSTYKA
Turystyka
 
KSIĘGARNIA
Zapraszamy do księgarni
 
Pomoce naukowe-hotelarstwo
Hotelarz online - testy dla hotelarzy
Zadania praktyczne dla hotelarzy
Zadania i testy egzaminacyjne
DLA NAUCZYCIELI
Praktyki, Staże

Pomoce naukowe-gastronomia
Hotelarz online -testy z gastronomii
 
Pomoce naukowe-turystyka
Hotelarz online - testy z turystyki
Zadania praktyczne
Zadania i testy egzaminacyjne  
PRZEPISY PRAWNE
dot. obiektów hotelarskich
dot. ochrony przeciwpożarowej
prawo żywnościowe
 
KONFERENCJE, KONKURSY
Konferencje, szkolenia ...
Relacje z konkursów
 
TARGI
Targi turystyczne
Relacje z targów
 
ORGANIZACJE BRANŻOWE
Organizacje turystyczne
Organizacje kucharzy
 
EKSPERCI
Hotelarstwo
Gastronomia
ARCHIWUM WIADOMOŚCI
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
 

Jeśli pragniesz otrzymywać informacje o nowościach na stronie - podaj swój

 adres e-mail



Zapisz się
Wypisz się


Jeden z zaledwie czterech 7-gwiazdkowych hoteli na świecie The Beijing 7-star Morgan Plaza został oddany gościom tuż przed otwarciem Olimpiady w Pekinie. Goście zatrzymujący się w tym 48-piętrowym hotelu mają do dyspozycji teren o powierzchni prawie 10 ha, gdzie mogą znaleźć centra handlowe, modne apartamenty, najlepszą na świecie restaurację japońską, a nawet świątynię.

Liniowiec marzeń Queen Victoria - powstała w 2007 r., ale zanim to się stało, zbierano opinie osób podróżujących Queen Elizabeth i Queen Mary. To dwie siostry Viktorii - wszystkie należą do eleganckiej linii Cunard. Na statku o długości 294 metrów, szerokości 32 metrów i wysokości 55 metrów, znajduje się m.in.: okazałe lobby z dziełami sztuki, 8 restauracji i barów, kluby nocne, sale klubowe, teatr, kino, kasyno. Jest też SPA, fitness center, baseny i jacuzzi. Wszystko w pięknych, stylowych wnętrzach, które mają zapewnić jak najwyższą jakość wypoczynku. Na wycieczkowcu są atrakcje niespotykane na innych liniowcach, m.in. prywatne loże w trzypiętrowym Royal Court Theatre, pierwsze na świecie pływające muzeum, dwupiętrowa biblioteka z drewnianą boazerią, sześcioma tysiącami wolumenów z całego świata oraz pięknymi spiralnymi schodami, konserwatorium w stylu kolonialnym z fontanną tonącą w zieleni i ruchomym szklanym dachem, trasa do joggingu czy sekretna wiktoriańska alkowa. Na pokład liniowiec zabiera 2 tys. pasażerów. Oddaje im do dyspozycji ponad 1000 kabin. O ich komfort dba załoga licząca 900 osób. Najtańszy bilet na rejs kosztuje niecałe 1000 euro, najdroższy, np. dookoła świata, kosztuje ok. 8 tys. euro.

Podstawowym wskaźnikiem w hotelarstwie są zrealizowane, dzienne obroty każdego wybudowanego pokoju. RevPar jest otrzymywany z iloczynu współczynnika wynajmu pokoi (frekwencja = liczba sprzedanych pokojonocy / liczba pokoi x 100 %) i średniej ceny za pokój (ADR).
uwaga: RevPAR nie bierze pod uwagę dochodów z innych usług hotelu, takich jak restauracje, spa, przystanie, kasyna itp. Przykład:

- średnia frekwencja : 50,76%
- średnia cena w złotych za dobę
  hotelową: 237,83 zł,
- wskaźnik REVPAR wynosi: 120,73zł
 

Punkt rentowności działalności hotelarskiej (Lmin) - jest to minimalna liczba miejsc noclegowych lub pokoi jaką należy sprzedać, aby zapewnić pokrycie kosztów
Lmin = Ks/(c-kz)
Ks-całkowite koszty stałe; c-cena pokoju lub miejsca noclegowego; kz -jednostkowe koszty zmienne przypadające na jedno miejsce noclegowe lub pokój

Hotspot - to otwarty i dostępny publicznie punkt dostępu, umożliwiający dostęp do Internetu za pomocą sieci bezprzewodowej (WiFi). Hotspoty najczęściej instalowane są hotelach, restauracjach, centrach handlowych, na lotniskach, dworcach, szpitalach i uczelniach. Dzięki nim posiadacze przenośnych komputerów wyposażonych w kartę sieciową standardu 802.11 mogą podłączyć się do Internetu. Czasami usługa taka jest bezpłatna.

Marketing - najważniejszy cel:  dotarcie z właściwym komunikatem do właściwych osób za najniższą cenę.

M-Marketing (mobile marketing) - są to wszystkie formy realizacji strategii komunikacyjnych, wynikających z planu marketingowego, przy pomocy telefonu komórkowego i z wykorzystaniem jego możliwości. Do narzędzi M-Marketingu należą SMS-y, MMS-y i EMS-y - wiadomość głosowa, przetworzona elektronicznie. Usługi te zrobiły błyskotliwą karierę i są obecnie najchętniej wykorzystywane, głównie ze względu na swą prostotę i niskie koszty. M-Marketing można zastosować w serwisach informacyjnych, w konkursach konsumenckich czy w głosowaniu w konkursach.

Event - wydarzenie,  spotkanie (towarzyskie, mecz), zawody.
Event - rozumiemy jako każdą formę wydarzenia typu handlowego albo promocyjnego  o charakterze bardziej masowym, jak np. koncert.
Najważniejsze elementy dobrego eventu to: oryginalność, odwaga pomysłu i spójność projektu z komunikacją marki.

non-event - fiasko

KUCHNIA

Przygotowanie mięs do obróbki kulinarnej
 

Leszek GRYKA

Jeżeli macie Państwo pytania - proszę o kontakt
leszekgryka@hotel.pl

Żywność to nośnik składników odżywczych i najlepsze z możliwych lekarstw - którego nic nie zastąpi !

Tradycja przygotowania mięs i zasady obróbki oraz techniki kulinarne stosowane w pracy do ich przetworzenia - wynikają z doświadczeń wielu pokoleń kucharzy, nie zawsze uświadamiających sobie z czego to wynika.
W dzisiejszych czasach, dzięki badaniom naukowym, stare zasady pracy mistrzów sztuki kulinarnej, potwierdzane i wyjaśniane są przez naukowców .

Mięsa przed właściwą obróbką termiczną podlegać powinny kilku podstawowym czynnością jego wstępnego przygotowania.

Mięsa które serwować będziemy jako gotowane, należy przed obróbką termiczną sparzyć w gorącej wodzie aby zabezpieczyć je przed utratą - wyciekiem soków i wysuszeniem mięsa w trakcie gotowania.

Gotowanie jego na małym ogniu pozwala zachować w mięsie większość składników odżywczych a dodatek warzyw i przypraw powoduje że spożycie tak przygotowanego mięsa jest uznane jako odżywcze a nie sztucznym zaspokojeniem głodu bezwartościową masą pokarmową.

Mięsa pieczone, przed obróbką termiczną dobrze jest obsmażyć na rozgrzanym tłuszczu, a następnie dopiekać w niższej temperaturze, dla zachowania w nich soków i niedopuszczenia do wysuszenia mięsa.

Starą zasadą pieczenia mięs, jest jego pieczenie - po obsmażeniu na gorącym tłuszczu - w niskiej temperaturze około 120° - 140° - przez kilka godzin .
W ten sposób białko zawarte w mięsie, wolno wiąże się z jego sokami, przez co mięso zachowuje soczystość i właściwy dla danego gatunku smak.

Mięsa porcyjne, które poddamy obróbce termicznej poprzez smażenie, należy ze względu na mały przekrój, poddać przed smażeniem działaniu marynaty na bazie z oleju i przypraw.
Dzięki marynacie mięso zachowa soczystość i wzbogacone zostanie o dodatkowy aromat , a szybka obróbka termiczna w wysokiej temperaturze zapobiegnie jego wysuszeniu !

Podejście do obróbki termicznej mięs należy najprościej - traktować zgodnie z zasadą gotowania jaj - im dłuższe gotowanie, tym bardziej twarde.
Proszę przeprowadzić eksperyment - smażyć np. twarde serca wieprzowe lub wołowe, wymoczone nerki, wołowinę - pokrojone w paski lub plastry przez 2 minuty na ostrym ogniu i podobną ilość mięsa smażyć 5-8 minut !!

Mięsa grilowane, należy przed właściwą obróbką termiczną koniecznie zamarynować w mieszaninie oleju i przypraw (omijać należy dodatek suchych przypraw , które w trakcie grilowania palą się !). Obowiązującą zasadą dobrego grilowania mięs jest dostosowanie temperatury grila do grubości mięsa - im grubszy kawałek mięsa - tym niższa temperatura smażenia !
Mięsa duszone, należy przed duszeniem w zależności od rodzaju mięsa, naszpikować paskami słoniny lub boczku, natrzeć przyprawami a następnie zarumienić na gorącym tłuszczu dla uzyskania koloru i aromatu i dusić w piekarniku lub brytfannie z dodatkiem warzyw i przypraw pod przykryciem - uzupełniając ubytek wilgoci.

Ten artykuł znajdą Państwo także w miesięczniku "Poradnik Restauratora".

[hotelarze.pl - 21.03.2006]

Hotelarz online - pierwsze w internecie testy dla każdego hotelarza.

Copyright © 2000-2008 Hotelarze.pl | Dodaj do Ulubionych | Redakcja | e-mail: redakcja@hotelarze.pl